Historia sygnetów

signet-ring-01

Sygnet albo innymi słowy „pieczęć”, posiada fascynującą historię sięgającą 3200 roku p.n.e.

Używany był jako alternatywa dla zwykłych podpisów, wykorzystywany był do prezentowania herbów, potwierdzał autentyczność i prawomocność wydawanych aktów oraz dekretów. Pieczęcie używane były już w najdawniejszych cywilizacjach, a na początku XII wieku popularne były już niemal wszędzie.

Sygnety i Pieczęcie grawerowane były w bardzo podobny sposób do tego, w jaki wykonuje się to dziś, a podczas panowania króla Edwarda III zaczęły pojawiać się na nich nowe symbole architektoniczne, heraldyczne i inne.

Żaden inny typ biżuterii nie odegrał tak ważnej roli w historii, nie był częścią starożytnych zwyczajów i przesądów w takim stopniu jak sygnet. W dzisiejszych czasach sygnety cały czas są ikoną biżuterii, obdarzają ich współczesnego posiadacza dumą i elegancją.

Sposób noszenia
W Polsce noszony przez szlachtę na palcu serdecznym lewej dłoni ( Starożytni Rzymianie nazywali go digiutus annularis – palec pierścienny ). Zwyczaj angielski nakazuje noszenie sygnetu na małym palcu.

Sygnety wojskowe i szkolne
Na świecie popularne jest noszenie przez mężczyzn sygnetów z symbolami ukończonych, prestiżowych szkół lub jednostek wojskowych, w których odbyli służbę.

Sygnety ślepe
Coraz rzadziej spotyka się osobliwe męskie sygnety bez herbu i monogramu, z czarnym oczkiem, zwane czasami pogardliwie „ślizgawką”.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress